Menopauza to naturalny proces przekwitania w kobiecym organizmie. Rozpoczyna się zazwyczaj u pań w wieku około 50 lat. W tym czasie dochodzi do spadku poziomu hormonów, co prowadzi do powstania pewnego rodzaju klimakterium, a więc stanu objawiającego się nadpobudliwością, wiotczeniem skóry, nadmierną potliwością i uderzeniami gorąca.
Jeżeli nie będzie się trzymać ręki na pulsie, tego typu objawy mogą spowodować nawet osteoporozę. Można jednak złagodzić całe przekwitanie, a raczej odczuwalne jego skutki z pomocą ziół.
Zioła rozkurczające i na stany zapalne
Kiedy zaczynają pojawiać się różne nieprzyjemne dolegliwości w postaci skurczy i stanów zapalnych, a także nadmiernej potliwości i uderzeń gorąca, warto pokusić się o wzbogacenie swojej diety o pluskwicę groniastą. Korze ten najczęściej pojawia się w środkach przeciw objawom klimakterium, przy PMS i różnego rodzaju zaburzeniach miesiączkowania. Można nim również leczyć reumatyzm i bóle mięśniowe.
Coś na uspokojenie
Menopauza to również czas, kiedy liczne zmiany w kobiecym organizmie wpływają również na zmiany hormonalne, a właśnie hormony powodują zmienność pod względem nastroju. W takiej sytuacji należy sięgnąć po arcydzięgiel chiński, który ze względu na dużą zawartość fitoestrogenów i witaminy E wykazuje działanie antyoksydacyjne i zapobiega bezpłodności. Bardzo często proponowana roślina pojawia się także w składnikach leków o działaniu uspokajającym, dlatego sprawdzi się na etapie menopauzy.
Regulacja poziomu hormonów
Buzujące hormony to nie tylko czas dojrzewania u młodych nastolatków, ale także element procesu przekwitania, czyli menopauzy. Kobiety w tym czasie z względu na spadki hormonalnie i liczne zmiany mogą być podenerwowane i rozchwiane emocjonalnie Taki stan nie sprzyja relaksowi i spokojnemu trybowi dnia.
W związku z tym warto pomyśleć o środkach, które załagodzą objawy. Jednym z nich może być lukrecja gładka. Jest to bylina bogata między innymi w fitosterole, flawonoidy i aminokwasy. Wszystkie aktywne w niej substancje przyczyniają się do zmniejszania stanów zapalnych i wzmocnienia układu nerwowego i immunologicznego.
Co ważne, lukrecja reguluje także poziom hormonów i pomaga w jego utrzymaniu na stałym i stabilnym poziomie, bez niepotrzebnych skoków.
Rośliny przeciw nowotworom jajników i macicy
Menopauza wcale nie oznacza, że pewne organy wewnętrzne kończą całkowicie swoją pracę i przestają być aktywne. W pewnym sensie wciąż funkcjonują, choć nieco zmienia się ich rola. Jeśli natomiast wciąż stanowią istotny element ludzkiego organizmu, również one mogą zostać zaatakowane przez nowotwory.
Tyczy się to szczególnie jajników i macicy. By zapobiec ewentualnemu pojawieniu się takich chorób, warto profilaktycznie stosować niepokalanek pieprzowy.
Znamienny wpływ izoflawonów
Izoflawony są naturalnym lekarstwem na kobiece problemy. Nie tylko niwelują objawy PMS, ale również wspomagają regulację menstruacji. Co ważne, także przy menopauzie mogą one wesprzeć kobiecie ciało i pomóc mu przejść przez ten etap. Wspomniane już izoflawony łagodzą objawy menopauzy, i ą całkowicie bezpieczne. Co więcej, pomogą także oczyścić organizm z toksyn i obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.