Pokój dla rodzeństwa to zawsze wyzwanie. Jego wystrój zależy nie tylko od naszych osobistych upodobań i metrażu pomieszczenia, ale także wieku i płci dziecka. I chociaż każdy marzy o tym, by mieć pokój tylko dla siebie nie zawsze się to udaje. Warto jednak jego mieszkańcom zapewnić maksimum prywatności, a ładna i dobrze zaplanowana przestrzeń szybko pogodzi dwie strony konfliktu “sąsiedzkiego”.
Wyraźny podział przestrzeni
Każdy, niezależnie od tego, jak dobrze dogaduje się z rodzeństwem, potrzebuje miejsca tylko dla siebie. Chodzi nie tylko o osobną szafkę czy własne łóżko, ale także biurko i kącik do zabawy. Starsze z rodzeństwa, jeśli chodzi do szkoły, musi chociaż przez chwilę móc w ciszy i spokoju odrobić lekcje i przeczytać książkę, dlatego tak ważny jest wyraźny podział na część dla starszego dziecka i młodszego. Starsze musi posiadać własne szafki, najlepiej przynajmniej jedną zamykaną na klucz, by chronić zeszyty i książki przed ciekawskim maluchem. Oddzielić przestrzeń można za pomocą regału z półkami, parawanu czy niskiej ścianki, która da wrażenie oddzielnego kąta do nauki. Nie zaszkodzi też wyraźny podział kolorystyczny za pomocą farby na ścianie czy dywanu.
Problemem jest także miejsce do spania. Wielu rodziców decyduje się na zakup oddzielnych tapczaników, albo jednego wspólnego, rozkładanego łóżka. To nie zawsze się sprawdza, ponieważ każdorazowe rozkładanie łóżka jest męczące dla rodziców, a wspólne spanie z bratem czy siostrą na jednym łóżku może wiązać się z zakłócaniem snu, zwłaszcza gdy jedno z dzieci jest wiercipiętą. W przypadku, gdy w pokoju nie zmieszczą się dwa łóżka, najlepszym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe.