Wielu ludzi uprawia przy swoich domach ogródki. W celu posiadania świeżych, zdrowych owoców i warzyw. Jednak oprócz zastosowania kulinarnego, warzywa i owoce posiadają wiele innych zastosowań.
Czarna porzeczka znana jest od połowy XIV w. Zawiera wiele makro- i mikroelementy oraz cenne witaminy takie jak witamina C i P. Rodzimymi terenami tego owocu są tereny Azji. Na terenach Europy i Ameryki Północnej jest ona uprawiana. W Polsce rośnie dziko, naturalnie w lasach jak i również w naszych ogródkach.
Czarna porzeczka jest krzewemo wysokości do 2m. Kwitnie w kwietniu. Prawidłowo rośnie na stanowisku słonecznym, w wilgotnej i żyznej glebie.
Kulinarne zastosowanie czarnej porzeczki chyba każdy zna. Kto nie jadł czarnj porzeczki z z cukrem, czy dżemu lub soku z owoców czarnej porzeczki? Chyba każdy zna te smaki. Ponadto wykorzystywane są do robienia nalewek, konfitur, ciast, herbat, deserów, galaretek, soków, win, jogurtów. Jednak czarna porzeczka posiada inne zastosowania niż te kulinarne.
Czarna porzeczka wykorzystywana jest w medycynie. Napar z liści czarnej porzeczki wykorzytywany jest do leczenia dróg moczowych, pęcherza, łagodnych stanach nieżytu żołądka czy jelit. Ponadto napary można stosować jako płukanki do jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, do przemywania trudno gojących się ran. Pomaga likwidować objawy przeziębienia.
Owoce czarnej porzeczki wykorzystywane są również w kosmetyce. Świetnie sprawdzają się jak składniki aktywne w maseczkach. Szczególnie polecanych dla cer naczynkowych, ponieważ witamina C zawarta w czarnej porzeczce dobrze uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i wzmacnia je. Przez co na twarzy znikają zaczerwienienia. Czarna porzeczka jest również składnikiem aktywnym wykorzystywanym w kremach nawilżających przeznaczonych dla cer suchych, mieszanych i wrażliwych.
Warto jest czasem rozejrzeć się dookoła i zwrócić uwagę jakie cuda natury nas otaczają. To nic nie kosztuje a możemy wspomagać kondycję naszego ciała zewnętrznie jak i wewnętrznie.

www.gospodyni24.pl