Nie od dzisiaj wiadomo, że wyświetlacze OLED cieszą się coraz większą popularnością – zarówno na rynku urządzeń mobilny, czy telewizorów. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wyświetlacze OLED z powodzeniem stosowane są również w rozwiązaniach przemysłowych. Co warto o nich wiedzieć?
Pomimo tego, że wyświetlacz OLED kojarzony jest przede wszystkim z idealnym odwzorowaniem barw i dużym kontrastem, które pożądane są przede wszystkim przez grafików komputerowych oraz przez fanów kinematografii, to również w przemyśle znajdują swoje zastosowanie. Wynika to nie tylko ze sposobu uzyskiwania czerni, która jest znacznie głębsza niż w przypadku innych typów wyświetlaczy. Wynika to z samej technologii, na której bazuje wyświetlacz OLED – emisji światła przez związki organiczne pod wpływem napięcia elektrycznego. W tradycyjnych wyświetlaczach emisja czerni wymaga pewniej dawki światła, zaś w przypadku wyświetlacza OLED następuje po prostu wyłącznie napięcia na konkretnych diodach, a tym samym ich całkowite wyłączenie.
Szybkość reakcji i kąty widzenia
Wyświetlacz OLED charakteryzuje się również niskimi czasami reakcji oraz dużymi kątami widzenia, co pozwala w przemyśle na kontrolę kilkunastu wyświetlaczy przez jednego pracownika, a tym samym cięcie kosztów produkcji. Co więcej, tego typu wyświetlacz znacznie mniej męczy oczy pracownika, co z pewnością przekłada się na jego efektywność oraz zaangażowanie do pracy.
Wady wyświetlacza OLED?
Pomimo licznych zalet, trzeba wspomnieć również o największej wadzie tego typu wyświetlaczy, a to niskiej odporności na wilgoć. Niestety, ale nawet niewielka ilość wody może doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia układu wyświetlającego OLED – wynika to z budowy wyświetlacza. O ile dany wyświetlacz nie jest połączony z warstwą dotykową, to możliwe jest jego szczelne zabudowanie i potencjalne ochronienie przed negatywnym wpływem wody. Nie zaleca się jednak stosowania tego typu wyświetlaczy w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, czy też w maszynach i urządzeniach zewnętrznych – tam wciąż królują tradycyjne typy wyświetlaczy.
Podsumowując, wyświetlacze OLED mają liczne zalety, które z powodzeniem wykorzystuje sę w wielu gałęziach przemysłu – począwszy od motoryzacji, a skończywszy na przemyśle zbrojeniowym.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl