Mówi się, że kuchnia to serce domu, że tu tętni życie. Dobrze zaprojektowana, będzie ułatwiała i usprawniała codzienne funkcjonowanie. Ciężko wyobrazić sobie życie bez gotowania, nawet jeśli nie jest się mistrzem w tej dziedzinie. Każdy z nas, przynajmniej raz na jakiś czas coś ugotuje.
Aby projektowanie kuchni spełniło nasze oczekiwania, należy zastanowić się na samym początku, ile osób będzie korzystało z tego pomieszczenia. Inaczej będzie wyglądało projektowanie kuchni dla singli, a zupełnie inaczej dla rodzin z dziećmi.
Osoba, która ma całą kuchnię tylko dla siebie – będzie z niej korzystała zdecydowanie mniej i w inny sposób. Rodzina z dziećmi – zazwyczaj potrzebuje większej przestrzeni, większej ilości sprzętów.
Bez względu jednak na to, ile osób będzie czynnie korzystało z kuchni, należy zachować kilka podstawowych zasad. Między innymi, kuchnie gazowe czy indukcyjne nie mogą stać pod oknem czy w miejscach, w których narażone są na przeciągi. Lodówki to sprzęt obowiązkowy na wyposażeniu kuchni. Jej wielkość również warto dopasować do ilości domowników. Należy rozważyć czy zależy na na samej lodówce czy takiej która posiada szuflady do zamrażania.
Projektowanie kuchni rządzi się także zasadą dobrej organizacji pracy. Aby gotowanie można było wykonać sprawnie i szybko, ważne jest prawidłowe rozmieszczenie blatów, względem lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Sprawniej gotuje się mając zachowany prawidłowy ciąg pracy na blatach kuchennych niż skacząc z jednego miejsca, przenosząc się co chwilę w inne miejsce.
Projektowanie kuchni dobrze przemyśleć także pod kątem mebli. Meble do kuchni powinny być zarówno wiszące jak i stojące. W kuchennych szafkach powinno znaleźć się miejsce na zastawę, na sztućce, na garnki, miska, sitki, szklanki czy kubeczki i wiele innych rzeczy niezbędnych do gotowania oraz jedzenia. Ale powinno się znaleźć także miejsce na przechowywanie suchej żywności, typu kawa, herbata, kasze, ryże, makarony, warzywa, owoce czy przetwory. Czasem, jeśli wielkość pomieszczenia pozwala, warto rozważyć umieszczenie w kuchni spiżarki, w której z powodzeniem można by było przechowywać własne wyroby typu dżemy, konfitury, surówki w słoikach.
Mając dużo miejsca, projektując kuchnię, warto przemyśleć także kwestię stołu wraz z krzesłami. Jeśli tylko powierzchnia na to pozwala, w każdej kuchni, świetnie sprawdzi się stół, przy którym będzie można zjeść posiłek lub chociaż na chwilę przysiąść, spokojnie napić się kawy czy herbaty. Jeśli brakuje miejsca w kuchni, wtedy stół trzeba przenieść do jadalni lub pokoju dziennego.
Projektowanie kuchni na samym początku można także zacząć od przejrzenia katalogów z projektami, magazynów z aranżacjami. Pomocne będą także programy telewizyjne, których w ostatnim czasie jest bardzo dużo.
Warto również wybrać się do marketów budowlanych z wystawionymi, zaaranżowanymi meblami lub salonów meblowych, w których można na żywo zobaczyć konkretne meble oraz uzyskać fachową pomoc od sprzedawców.
Nie czując się na siłach samemu wykonać plany kuchni, warto zlecić projektowanie kuchni architektowi, który zawodowo się tym zajmuje i zrobi to fachowo oraz profesjonalnie, uwzględniając przy tym nasze potrzeby.