Mocna o poranku czy delikatna z kremową pianką na popołudniowe spotkanie z przyjaciółką? Kawa na dobre zagościła na naszych stołach, ale zwykła zalewajka nam już nie wystarcza. Chętnie próbujemy nowych smaków, eksperymentując z czarnym napojem w domowym zaciszu. Kawa z mlekiem czy bez? Sprawdź najlepsze przepisy na wariacje z „małą czarną”!
Większość z nas po kawę sięga każdego dnia. Kusi nas jej smak i wyjątkowy aromat, a mnogość rodzajów czarnego napoju sprawia, że nawet najwybredniejsi smakosze zaspokoją swoje podniebienia. W rankingu najpopularniejszych kaw wśród polskich wielbicieli tego aromatycznego naparu wygrało mleczne cappuccino. Jednak na tym nie kończy się lista kaw, po które sięgamy. Warto mieć wybór i dowiedzieć się, jak samodzielnie przygotować najpopularniejsze rodzaje tego napoju.
Klasyka w najlepszym wydaniu – co kryje „mała czarna”
Typowo włoska kawa – espresso podawane w małych filiżankach – zawojowała cały świat. Jest esencjonalnym, aromatycznym napojem, który parzy się pod ciśnieniem w ekspresie ze świeżo zmielonych ziaren. Według włoskich standardów idealna kawa typu espresso powinna mieć 25 ml objętości. Jest ona serwowana w filiżance o grubych ściankach z porcelany, o objętości około 70 ml. Na wierzchu naparu powinna znajdować się crema – to orzechowo-brązowa pianka, która sprawia, że kawa ma nieco słodszy smak. Istotą espresso jest body w ciemnobrązowym kolorze, a na samym dnie filiżanki kryje się „serce” – esencja, która stanowi źródło jego mocy i intensywności.
Nawet ci, którzy częściej sięgają po kawy z mlekiem powinni wiedzieć, że podstawą do przygotowania niemal każdej z nich jest właśnie klasyczne espresso.
Kawa z mlekiem dla wielbicieli delikatniejszych smaków
Caffè latte, latte macchiato czy wspomniane wcześniej cappuccino…Wszystkie je łączy to samo – espresso i delikatna mleczna pianka. Różni je jednak sposób przygotowania, kolejność łączenia składników, forma podania oraz efekt końcowy.
Cappuccino to we Włoszech typowa kawa śniadaniowa, która podaje się do południa. Aby ją przyrządzić, należy do porcji espresso dodać około 100 ml mleka, które po spienieniu ma około 125 ml objętości. Dobrze spienione mleko powinno być pozbawione pęcherzyków powietrza i tworzyć w filiżance piankę o 1-2 cm grubości.
Caffè latte to po prostu kawa z mlekiem, jako że samo „latte” po włosku oznacza mleko. Ma około 200-250 ml objętości. Powstaje z espresso zalewanego spienionym mlekiem. W efekcie caffè latte ma na samej górze lekką warstwę spienionego mleka. Zwykle podaje się ją w wysokich szklankach.
Latte macchiato cieszy nie tylko podniebienie, ale także oczy. Powinno mieć trzy warstwy – płynne mleko na dole, kawową warstwę w środku i delikatną piankę na wierzchu. Powstaje poprzez połączenie spienionego mleka z espresso, ale w innej kolejności niż kawa latte. Do wysokiej szklanki najpierw wlewa się spienione, gorące mleko, a dopiero później ostrożnie i powoli – porcję espresso.
Niezbędnik domowego baristy
Przygotowanie ulubionej kawy okazuje się być prostsze, niż mogłoby się wydawać. Ważne jednak, by wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Espresso można przygotować w ekspresie ciśnieniowym, w którym świeżo zmielona kawa (około 7-8 g) przepuszczana jest przez 25-30 ml gorącej wody, płynącej pod ciśnieniem 9-10 barów. Istotne, aby woda nie była za gorąca – jej temperatura powinna wahać się w przedziale od 88 do 93 stopni Celsjusza. Do kaw mlecznych niezbędny będzie także spieniacz, dzięki któremu stworzymy mleczną piankę. Jednak sprawę znacznie ułatwi ekspres na kapsułki, np. NESCAFÉ Dolce Gusto. Aby przygotować kawę, należy jedynie umieścić w nim kapsułkę z ulubioną zawartością, nacisnąć przycisk i gotowe! Przydadzą się też odpowiednie szklanki oraz filiżanki i długie łyżeczki do wyjadania mlecznej pianki z latte.