Kto kilka razy skorzystał z sauny, na pewno zdążył przekonać się jak zbawiennie wpłynęła na jego samopoczucie. Po ciężkim stresującym dniu przynosi relaks i pełne wyciszenie. Szczęśliwi właściciele ogrodów mogą wybudować własną saunę i korzystać z niej regularnie, a nie tylko sporadycznie.
Zalety korzystania z sauny
Sauna to nie tylko relaks, ale bardzo wymierne korzyści dla organizmu. Przede wszystkim zmniejsza poziom stresu co pozytywnie wpływa na układ nerwowy i niweluje problemy z zasypianiem.Wysokie temperatury panujące w saunie fińskiej i później zimne kąpiele bardzo dobrze wpływają na układ krążenia i stabilizują poziom ciśnienia (z wyjątkiem osób z dużym nadciśnieniem).
Sauna doskonale wpływa na skórę poprzez rozszerzeniu porów i usunięciu zalegających toksyn. Odwiedzenie sauny raz w tygodniu ujędrnia skórę, czyni ją gładką i nadaje jej zdrową kolorystykę.
Jednak najważniejszą zaletą korzystania z sauny jest wzrost odporności organizmu. Stosowanie na zmianę temperatur gorących i zimnych pobudza układ immunologiczny, który bez żadnych farmaceutyków potrafi skutecznie zwalczać wszelkiego rodzaju infekcje.
Sauna we własnym ogrodzie
Sauny zaliczane są do elementów małej architektury, czyli nie wymagają zezwolenia na budowę pod warunkiem, że nie przekraczają 35 m2. Dla czteroosobowej rodziny w zupełności wystarcza sauna z kabiną 2×2 m2. Do tego trzeba doliczyć jeszcze kilka metrów na przedsionek z balią lub kabinę prysznicową. Jeśli w kabinie sauny chcemy spędzać czas ze znajomymi, to do jej powierzchni trzeba doliczyć dodatkowe 2 metry kwadratowe.
Gotowa sauna do ogrodu może być zakupiona w jednym z licznych sklepów internetowych, można zakupić także sam domek i wyposażyć go w piec na drewno lub piec elektryczny. Najtańszą opcją jest zakupienie sauny ogrodowej do samodzielnego montażu, ale wymaga to czasu i umiejętności majsterkowicza.
Korzystanie z sauny w ogrodzie przyniesie rewelacyjne efekty pod warunkiem, że będzie rozsądne. Przede wszystkim robić to systematycznie, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Trzeba brać pod uwagę bardzo wysokie temperatury sięgające w łaźni fińskiej nawet 100 stopni Celsjusza. Niestety są pewne przeciwwskazania do korzystania z sauny, to przede wszystkim wysokie ciśnienie, choroby nowotworowe, stany pozawałowe.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.