Pytanie w tytule wydaje się dość banalne. Zresztą nic w tym dziwnego, gdyż… takie właśnie jest. Niemniej dotyczy ono dość poważnego zagadnienia, jakim jest ciągłe stawianie na dodatkowe kursy języka niemieckiego. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi „tradycyjna”, bo szkolna nauka tego osobliwego języka.
Dlaczego szkoła nie uczy niemieckiego?
Nie ulega wątpliwości, że język niemiecki jest w dzisiejszych czasach marginalizowany w polskiej przestrzeni edukacyjnej. Oczywiście trudno tutaj doszukiwać się jakichkolwiek ukrytych zależności historycznych, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że poziom nauczania niemieckiego jest i tak niski. Dlaczego tak właśnie jest?
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak rozsądnego podejścia do kwestii związanych z nauczaniem tego języka. Lekcje niemieckiego to – najczęściej – żmudne powtarzanie słówek i trudnych założeń gramatycznych, co w praktyce przedkłada się na… brak jakichkolwiek efektów nauczania.
Zmarnowany czas, zmarnowane środki
Nic więc dziwnego, że po tak zakończonym cyklu szkolenia, musi zostać przeprowadzony kompletny i profesjonalny kurs języka niemieckiego. Ten zaś (jak uczy praktyka) jest realizowany w sposób bardziej przemyślany i innowacyjny. W polskim szkolnictwie niestety tego nie ma, gdyż metody nauczania są tu wyjęte z lat 60. i 70.
Okazuje się bowiem, że uczniowie po zakończeniu trzyletniego okresu kształcenia, nie mają zbyt dużego pojęcia o języku niemieckim. Wynika to z faktu, że – w porównaniu do angielskiego – jest on dość skomplikowany i bardzo trudny w wymowie. Niektórych przerażają też rodzajniki, które znacznie komplikują budowę zdania.
Dlaczego kurs niemieckiego?
Na kurs języka niemieckiego warto postawić z co najmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest rosnąca popularność tego języka. Nie dość, że jest on używany przez zachodnich sąsiadów Polski, to jeszcze coraz częściej korzysta się z niego na rynkach handlowych, czy też zawodowych.
Jeśli zatem poszukuje się dobrej pracy na rynku niemieckim (a nikt nie ma wątpliwości co do tamtejszych zarobków), warto inwestować w kursy języka niemieckiego. Tak naprawdę tylko one – w przeciwieństwie do szkoły – mogą znacząco pomóc w wejściu na tak zróżnicowany, niemiecki rynek pracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.