Roślina o ozdobnych pnączach, która coraz częściej zjawia się jako obowiązkowy zielony akcent w wielu ogrodach, to tak zwany cytryniec chiński. Jest on równie interesującym elementem wystroju architektury ogrodu, co inne, znane już od dawna popularne rośliny. Nie ma bowiem żadnych obiekcji przeciw zastosowaniu cytryńca jako rośliny upiększającej pergole albo altany.
Cytryniec chiński – geneza
Cytryniec chiński swoje korzenie znajduje na Dalekim Wschodzie. Charakteryzują go owalne, pięknie się prezentujące liście, które wyrastają z czerwonych ogonków. Co ciekawe, roślina ta może osiągnąć nawet 10 metrów długości.
Każdego roku zwiększa się bowiem jej długość nawet o 1,5 metra. Kiedy wiosna wita się ze zbliżającym late, czyli na przełomie maja oraz czerwca, cytryniec chiński wydaje wtedy na świat niesamowite białe kwiaty o różowym odcieniu. Charakteryzuje je bardzo intensywny zapach, który kusi owady oraz przykuwa uwagę właścicieli ogrodu.
Roślina ta jest jednak jeszcze bardziej nietypowa, ponieważ intensywność zapachu przenika nawet jej korzenie.
Zastosowanie w lecznictwie
Owoc o pięciu smakach – tak określana jest ta roślina przez mieszkańców Azji. Warto dowiedzieć się, co jest tego powodem. Mianowicie, osłona owocu wydawanego przez roślinę jest słodka. Jeżeli chodzi o miąższ, przejawia on zdecydowanie nutę kwaśną.
Z kolei nasiona znajdujące się w owocach mają gorzki posmak, a sam wyciąg z nasion to wręcz sama sól. Cytryniec chiński na przełomie sierpnia oraz września wydaje owoce wyglądem przypominające jagody. Zgodnie z chińską medycyną spożywanie tychże owoców przez sto dni to najlepszy sposób na to, by oczyścić swoją krew i odzyskać wygląd sprzed lat. Jak się okazuje, owoce mają także dobry wpływ na wzrok oraz organy wewnętrzne. Szczególnie mowa tutaj o wątrobie.
Jeżeli pragnie się wykorzystać roślinę w celach leczniczych, można zastosować praktycznie jej każdy element. Zarówno owoce i liście, jak i kora i nasiona – wszystkie wyposażone w istotną substancję, czyli schizandrynę pomagają w wzmocnieniu organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem układu oddechowego i mięśnia sercowego. Co więcej, zastosowanie tejże rośliny wesprze również profilaktykę przeciw alergii i nowotworom, a także ułatwi zrzucanie nadmiernych kilogramów.
Gdzie posadzić cytryniec?
Omawiana roślina najlepiej czuje się na wilgotnej i żyznej glebie. Najlepsze stanowisko uwzględnia również spore nasłonecznienie, dzięki któremu owoce dojrzewają i są bardzo smaczne. W związku z tym warto pomyśleć o lokalizacji północno – zachodniej, bądź północno – wschodniej. Biorąc pod uwagę polskie warunki pogodowe, nie trzeba martwić się o to, że cytryniec uschnie z powodu mrozu. Wytrzymuje on bowiem temperaturę aż do -40 stopni Celsjusza.
Pielęgnacja
Sam początek uprawy nie jest trudny. Wystarczy posadzić roślinę i czekać na jej naturalny wzrost. Po upływie dwóch lub trzech lat warto zacząć przywiązywać pędy do podpór, by miały one możliwość pięcia się w górę. Tylko w takiej pozycji jest możliwe ich późniejsze kwitnienie. Dla lepszego rozrostu można także co rok wczesną wiosną przycinać nieco pędy.
Dzięki troskliwej opiece cytryniec będzie rodził nawet do pięciu kilogramów owoców. Warto poczekać na ten efekt.