Czerwienica prawdziwa jest zespół mieloproliferacyjny, podczas którego dochodzi do zwiększenia się liczby erytrocytów w organizmie. Bardzo często wysokiej liczbie erytrocytów towarzyszy również wzrost poziomu płytek krwi i białych krwinek. Choroba ta rozwija się w efekcie mutacji w komórkach krwiotwórczych szpiku kostnego. Skutki choroby wynikają z powstania powikłań zakrzepowo-zatorowych, a także krwotocznych. Leczenie opiera się głównie na stosowaniu leków cytro plastycznych, upust nowości krwi oraz leczeniu przeciwpłytkowym. Czym dokładnie jest czerwienica prawdziwa? Jakie są jej objawy? W jaki sposób ją leczyć? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/czerwienica-prawdziwa-skad-bierze-sie-zbyt-duza-liczba-erytrocytow/
Czerwienica prawdziwa – co to jest?
Czerwienica prawdziwa jest to nowotwór proliferacyjny, który występuje najczęściej u osób dojrzałych w wieku od 60 do 65 lat. W jej przebiegu dochodzi do nasilonej proliferacji komórek powstałych z wielopotencyjnej krwiotwórczej komórki macierzystej szpiku. Czerwienicę prawdziwą możemy odróżnić od wywołanej stanami niedotlenienia i kompensacyjna zwiększoną syntezą erytropoetyny. Ta druga jest to związek syntetyzowany w wątrobie i nerkach, który przyczynia się do powstawania krwinek czerwonych w szpiku.
W jaki sposób objawia się czerwienica prawdziwa?
Sporo objawów tej choroby wynika ze zwiększonej gęstości krwi, związanych z obecnością dużej ilości krwinek w organizmie. Pojawiają się często bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia oraz charakterystycznie nasilające się świąd skóry, który nasila się po gorącej kąpieli. Co więcej mogą pojawić się objawy związane z rozwojem powikłań takich jak wrzody żołądka, zakrzepica żył głębokich, udar mózgu, zator tętnicy płucnej. Inne objawy, które towarzyszą tej chorobie to powiększenie śledziony i wątroby, bóle brzucha, zaczerwienienie skóry, zaćmienie War, przekrwienie błon śluzowych. Czerwienica prawdziwa może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, jednak u 10% może transformować ostrą białaczkę szpikową
Czerwienica prawdziwa – jak ją leczyć?
Leczenie czerwienicy prawdziwej powinno opierać się na wyeliminowaniu czynników ryzyka chorób serca, otyłości, zaburzenia lipidowych oraz zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Nie ma jednak możliwości całkowitego wyleczenia tego schorzenia, i jednak możliwe jest objawowe wyleczenie takiej choroby. U osób chorych, u których choroba zdiagnozowana została po 65 roku życia, nie obserwuje się skrócenia czasu przeżycia. Jednak w przypadku, kiedy chyba pojawia się u młodych osób, istnieje ryzyko zmiany choroby w kierunku ostrej białaczki czy włókniaka szpiku, a to może w znacznym stopniu skracać czas przeżycia.
Zobacz też: http://vivetargi.pl/czym-moze-grozic-zbyt-duza-liczba-plytek-krwi-nadplytkowosc-samoistna/