Zastępowanie tego typu produktów to problem, z którym najczęściej muszą uporać się wegetarianie. Mimo to występuje całą szeroka skala innych alternatyw, które świetnie sprawdzą się chociażby w przypadku pieczonego ciasta, a co więcej – mogą wykazać się znacznie lepszymi walorami smakowymi przygotowywanych pyszności oraz znacznie wyeliminować nadmierny opustoszenie portfela.
Co jednak w przypadku wegan? Ich dieta jest przecież jeszcze bardziej restrykcyjna. Czym zatem najczęściej zastępują jaja, masło i mleko?
Czym zastąpić masło?
W kuchni wegańskiej zawsze dochodzi do zastąpienia produktów pochodzenia zwierzęcego innymi produktami o pochodzeniu roślinnym. Jeśli chodzi o samo masło, można je bez problemu zastąpić chociażby rośliną margaryną. Jest to jednak produkt, który raczej należy do klasy twardych tłuszczów, czyli nie do końca zdrowych dla człowieka ze względu na wysoki poziom przetworzenia poszczególnych składników takiej margaryny. W takiej sytuacji warto sięgnąć po masło roślinne.
Najczęściej powstają one na bazie masła kokosowego i sezamowego. Powstają również produkty, którymi są masła słonecznikowe i orzechowe. Warto także przy okazji wspomnieć o oleju kokosowym, który jest znacznie zdrowszy od popularnych i powszechnie dostępnych form oleju.
Jeżeli pragnie się przygotować słodkie wypieki, warto zastosować w tym celu masło kokosowe lub orzechowe. W przypadku da słonych najlepszym wyborem okazuje się olej z pestek z winogron, dyni, oliwa z oliwek, a także olej lniany, który jest tłoczony na zimno.
Zastępowanie mleka
Jeśli natomiast chodzi o mleko, jego najlepsza alternatywą jest mleko roślinne. Trzeba jednak pilnować składu takiego produktu, by móc nabyć wyłącznie mleko pochodzące z ekologicznej uprawy. Jeśli natomiast pragnie postawić się na samodzielne rozwiązania, takie mleko można przygotować w swoim domowym zaciszu. Oczywiście nie jest to swoiste „mleko”.
To bardziej napój wykonywany z 200 gram ziaren lub wiórków z migdałów, orzechów laskowych, czy łuskanego słonecznika. Całość zalewa się 1500 ml gorącej wody i odstawia na noc. Następnego dnia należy skorzystać z pomocy blendera. Tak wykonane mleko można przechowywać w lodówce przez około cztery dni.
Alternatywa dla jajek
Oczywiście nie można marzyć o produkcie całkowicie alternatywnym, które odda smak jajek, a przy tym kompletnie nie będzie miał do czynienia z jakimikolwiek zwierzętami. Jak się jednak okazuje, istnieje wiele innych ciekawych opcji, które z powodzeniem mogą zastąpić jaja.
Produkty, dzięki którym można połączyć ze sobą inne składniki przygotowywanego dania, to między innymi siemię lniane, mąka ziemniaczana, czy nawet zmielone płatki owsiane. Weganie nie wzgardzą także musem z daktyli oraz banana. Każdy produkt wyróżnia się jednak swoim oryginalnym smakiem, dlatego należy wcześniej przewidzieć, w jakim celu się go wykorzystuje, by ostatecznie nie zepsuć sobie potrawy z powodu złej kompozycji smakowej.
Rynek oferuje także produkty, które nieco przypominają jajka również pod względem smaku, nie jest to jednak tak intensywne i prawdziwe poruszenie kubków smakowych, które występuje podczas spożywania oryginału. Kiedy jednak jajka mają służyć wyłącznie jako składnik wiążący, wyżej wspomniane alternatywy z godnością zastąpią jaja.