Sukulent występujący aż w około czterystu różnych odmianach, to powszechnie znany aloes. Występuje on zarówno w postaciach krzewiastych, jak i drzewiastych. Spotkać go można w naturalnym środowisku Afryki. Półwyspu Arabskiego i Madagaskaru. To właśnie tam występują najciekawsze i najbardziej okazałe odmiany tejże rośliny.
Miejsce pochodzenia to jednak nie wszystko. Aloes jest drogocennym składnikiem wielu kremów i kosmetyków, ponieważ bogactwo oferowanych przez niego naturalnych właściwości jest niezliczone. Przede wszystkim aloes to roślina, w której znajduje się interesująca ciesz o gęstości żelu.
Zawiera ona mnóstwo składników odżywczych i cennych dla ludzkiego organizmu mikroelementów. Jest to środek tak naturalny, że po jego aplikacji na dłonie i rozsmarowaniu od razu się wchłania i nie pozostawia żadnych śladów w postaci tłustego filmu na skórze.
Aloes bezpośrednio na skórze najczęściej stosują osoby z różnego rodzaju stanami zapalnymi, a także z łuszczycą. Wspomaga on także leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Pomaga również w leczeniu oparzeń skóry i wpływa na jej szybką regenerację i odnowę. Nie może więc dziwić fakt, że roślina ta jest wykorzystywana niezmiennie od starożytności. Aby stworzyć własną linię kosmetyków w oparciu o aloes, warto wyposażyć się w miarki, wagę kuchenną, blender i garnek.
Jak przygotować żel nawilżający?
Nic prostszego. W tym przypadku trzeba jednak skorzystać z dobrodziejstwa całej rośliny, by skoncentrowanie istotnych składników w niej zawartych było jak największe. Na początku obiera się liście ze skóry i wydobywa zawarty w niej miąższ. Kolejno dodaje się konserwant, mianowicie witaminę E w ilości maksymalnie 5% całości. Tak przygotowany żel można wykorzystać w ciągu kilku miesięcy.
Powinien być przechowywany w łazience. Jeżeli pragnie się jeszcze bardziej urozmaicić żel, można do niego dodać glicerynę farmaceutyczną w ilości około 10% całości. Lekko podgrzana mieszanka sprawi, że gliceryna się rozpuści. Dodana w tym czasie żelatyna pozwoli zachować żel na dłużej. Już przy pierwszym stosowaniu odczuwa się wyraźne efekty rozpoczętej kuracji. Należy jednak stosować tak przygotowany żel jedynie na noc.
Tonik z aloesu
Aby wykonać tonik, należy przygotować sobie około 100 gram obranego aloesu. Kolejny potrzebne będzie zalanie całej masy 0,5 litra wody i odstawienie mieszanki na dwie godziny. Kiedy czas minie, należy podgrzać tonik i przelać do butelki. Ze względu na brak alkoholu w tak sporządzonym toniku, można swoją twarz przemywać wykonanym roztworem nawet kilka razy na dzień.
Taki tonik przyda się także w przygotowaniu maseczki. Wystarczy zamoczyć w nim gazę i kolejno nałożyć ją na twarz. Przez pół godziny zabiegu skóra wystarczająco nawilży się i wygładzi.
Szampon do włosów na bazie aloesu
Prezentowany przepis na szampon pozwoli na ich podniesienie u nasady, zwiększenie ich objętości oraz odbudowę uszkodzeń powstałych w strukturze włosów. Szampon ten jednak nie będzie wykazywał żadnych właściwości pieniących, co może nieco zmylić jego użytkowników i poddać w wątpliwość działanie takiej mieszanki. Mimo to należy być pewnym, że szampon naprawdę działa, o czym warto przekonać się osobiście. 400 ml szamponu powstanie dzięki połączeniu takich składników, jak miąższ ze stu liści aloesu z 4 łyżkami sody oczyszczonej i 300 ml wody.