Rdza jest efektem stopniowego wyniszczania struktury metali pod wpływem reakcji chemicznych. Proces ten jest nieuchronny i samorzutny. Co gorsze, narasta wraz z upływem czasu.
Zardzewiałe przedmioty absolutnie nie nadają się do użytku. Chciałoby się jednak, aby służyły one przez długie lata. W tym momencie wielu ludzi spotyka ten sam problem: co zrobić, aby zwykła stal służyła dłużej? Każdy, kto miał jakąkolwiek styczność z tym tematem wie, że zwykła stal jest bardzo podatna na rdzewienie, a na stal nierdzewną nie każdego stać, choć nawet tej ostatniej nie jest się w stanie uchronić całkowicie. Co więc zrobić, aby wstrzymać korozję?
Odpowiedź jest dość prosta: należy tanią stal odpowiednio zabezpieczyć. Tu z kolei nasuwa się kolejne pytanie: jak to zrobić? A odpowiedzią jest farba epoksydowa. Ma ona dobrą przyczepność do stali, więc zapewnia jej długotrwałą ochronę. Ponadto wykazuje silną odporność na wodę, oleje, chemikalia, a także wiele rozpuszczalników.
Nic nie trwa wiecznie
Jak już wcześniej zostało wspomniane, niemożliwe jest wstrzymanie rdzy. Jest to naturalny proces, który można tylko opóźnić. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo poważnym jest on problemem. Im dłużej postępuje, tym większą wyrządza szkodę.
Przedmioty, które uległy korozji, stają się bardzo kruche, a przez to nieużytkowe, nadające się tylko do wyrzucenia. W związku z tym, warto zadbać o odpowiednią ochronę wybranych przedmiotów. W tym celu można nie tylko używać farby epoksydowej, sprawdzają się także odrdzewiacze. Nie mogą one jednak służyć do stałego stosowania.
Jak działa farba epoksydowa?
Najprostszym stwierdzeniem jest ochrona powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza powietrzem i wodą, które są przyczynami korozji. Farba ta powstaje w wyniku połączenia żywicy i utwardzacza w ściśle określonych proporcjach, przez co jest wytrzymała na obciążenia.
Przed jej użyciem trzeba więc dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu. Należy pamiętać, że nie pełni funkcji dekoracyjnej. Pod wpływem promieni słonecznych bowiem traci swój kolor. Nie wpływa to jednak na jej właściwości. Jedną z jej zalet jest to, że dobrze się rozprowadza, dzięki czemu można ją nakładać na wiele sposobów oraz w dość krótkim czasie.
Co więcej, jest to farba szybkoschnąca więc nie trzeba długo czekać na efekt końcowy. Powinno się również wiedzieć, że przed aplikacją wyznaczona powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, czyli wyszlifowana, czysta i sucha. Ważne jest też, aby nie nakładać jej bezpośrednio na rdzę.
Cynkowanie i fosforanowanie
Jak można się domyślić, metoda ta polega na nałożeniu cienkiej warstwy cynku bądź fosforu, które należą do grupy metali nieaktywnych, czyli odpornych na rdzewienie.
Powstała tak powłoka antykorozyjna jest odporna na oddziaływanie wysokiej temperatury. Jest to jednak dość drogi sposób i niemożliwy wręcz do przeprowadzenia w warunkach domowych. Dlatego więc rzadko się go stosuje. Zwłaszcza, że są tańsze i tak samo skuteczne możliwości, które dodatkowo nie wymagają zbyt dużego zaangażowania.