Kuchnie w kolorze złotym są rzadkością, dlatego wyglądają hipnotyzująco. Nawet jeśli w wystroju kuchni jest niewiele złotych akcentów, projekt z pewnością okaże się wyjątkowy i niezapomniany.
Jak używać złotego koloru we wnętrzu
Złoty kolor we wnętrzu jest dość podstępny: z jednej strony jest symbolem luksusu, bogactwa, dobrobytu. Z drugiej strony, wnętrze w którym kolor złoty został niewłaściwie zastosowany okaże się bez smaku i pretensjonalne.
Jeśli nie masz doświadczenia z kolorem złota i nie jesteś pewien powodzenia swoich eksperymentów, użyj go w drobnych szczegółach: akcesoriach, naczyniach, lampach, wystroju. Kuchnia ze złotymi elementami, które zajmują nie więcej niż 25% całkowitej masy, nie może wyglądać pretensjonalnie!
Inną opcją jest zastosowanie koloru złotego w postaci dekoracji ścian lub podłogi. W tym przypadku zachowaj proporcję 1:1 w stosunku do innych kolorów znajdujących się w pomieszczeniu. Jeżeli obawiasz się jakiego efektu możesz się spodziewać, w takim przypadku skontaktuj się z projektantem wnętrz: tylko w ten sposób możesz być pewien efektu.
Połączenie metalu szlachetnego jest dopuszczalne tylko z tymi samymi luksusowymi materiałami: kamieniem naturalnym, drewnem, drogimi tapetami, luksusowymi listwami na ścianach, sztukaterią na suficie.
Jaka jest najlepsza kombinacja z kolorem złotym?
Bezpiecznym rozwiązaniem jest dodanie neutralnej bazy do swojej złotej kuchni. Podstawa może być jasna (biała, beżowa, szara) lub ciemna (brązowa, grafitowa, czarna). Spokojna gama stonuje złocenia. Dla tych, którzy są gotowi do eksperymentowania, istnieją bardziej złożone, ale nie mniej piękne kombinacje:
Czerwony. Krwistoczerwony, szkarłatny – lepiej wybierać nasycone, głębokie odcienie takie jak bordowy, marsala. Trzecim kolorem może być biały lub czarny (sprawia, że atmosfera jest bardziej przytulna).
Zielony. Zasada jest taka sama: wybieramy głębokie odcienie – szmaragd, malachit.
Niebieski. Niesamowitym tłem dla złota będą kolory z domieszką czerni (indygo, lazur, ultramaryna, szafir).
Jak stosować kolor złoty w dekoracji wnętrz?
Decyzji o wykonaniu złotych ścian czy nawet kawałka ściany pomiędzy meblami kuchennymi nie można nazwać standardem, dlatego trzeba poświęcić wiele czasu, aby natrafić na odpowiednie materiały. Najprostszymi opcjami pokrycia ścian jest: tapeta, tynk dekoracyjny, farba. W kuchni, wystarczy pokryć jedną ścianę okładziną w kolorze złota aby, uzyskać oszałamiający efekt.
Na suficie złoto jest wykorzystywane bardziej jako element dekoracyjny – np. do tworzenia patyny na sztukateriach lub w postaci lamp. Podobnie jest z podłogą – jedyną opcją dodania złota jest wybranie płytki z pasującym wzorem lub złotych listew.
Połączenie ścian i podłogi należy ozdobić cokołem – w sprzedaży są produkty metalowe i drewniane.
Ponieważ kolor złoty nie jest przeznaczony do stosowania na zbyt dużych powierzchniach, rozważ zastosowanie okładziny pomiędzy szafkami w swojej kuchni. Do realizacji pomysłu nadają się płytki, tynk z warstwą ochronną, mozaika szklana, tapeta.
Przykład projektu kuchni ze złotymi elementami zobaczysz tutaj https://internityhome.pl/inspiracje/nowoczesne-wnetrze-z-ceglana-sciana-proj-mkdezere-magda-knappe/
Jak wygląda zastosowanie koloru złotego w meblach i sprzęcie?
Coraz częściej stosuje się meble w kolorze złotym, a nie tylko dekoracje w tym kolorze.
Złote fronty kuchenne
Poszukiwanie materiałów w kolorze złota, które można by było wykorzystać do wykonania kuchni może wiązać się z frustracją – często te materiały wyglądają na beżowe lub żółte. Twoim zadaniem jest znalezienie opcji przypominającej prawdziwy kruszec: tak jakby drzwi były pokryte złotem – wtedy meble będą wyglądać zjawiskowo.
Złote uchwyty
Wybór odpowiednich uchwytów jest znacznie prostszy niż znalezienie materiałów na fronty kuchenne. Szeroka gama obejmuje różnego rodzaju uchwyty oraz gałki w wykończeniu szczotkowanym lub polerowanym.
Stoły i krzesła
Współcześni producenci mebli do jadalni często wykonują metalowe ramy stołów oraz nogi krzeseł w złotym kolorze. Metal dobrze komponuje się z miękkim siedziskiem lub blatem w jednolitym kolorze drewna lub kamienia.
Złote urządzenia AGD
W złotej kuchni jest już dość duże nagromadzenie złotego koloru więc lepiej, gdy sprzęt agd będzie utrzymany w neutralnej gamie. Jedynym sprzętem, który polecam, aby był utrzymany w kolorze złota jest okap zwłaszcza gdy jest to model wyspowy. Gwarantuję, że takie urządzenie nie pozostanie bez uwagi.
Złote baterie
Wnętrze złotej kuchni wymaga szczególnego podejścia do doboru baterii oraz zlewozmywaka: ponieważ bateria jest ważną częścią projektu, nie możesz sobie pozwolić na prosty chromowany model. Szukaj baterii w całości w kolorze złotym lub zestawionej z czarnymi lub białymi elementami.
Bateria w kolorze złotym jest instalowana na czarnym lub śnieżnobiałym zlewie, można również zdecydować się na zlew w kolorze złotym.
Jeśli lubisz kolor złoty to rozważ go także w łazience zobacz artukuł https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-lazienki-marmur
Dekoracje w kolorze złotym
Lampy to łatwy sposób na podkreślenie wybranego akcentu kolorystycznego w wystroju wnętrz. Lampa wisząca nad stołem w jadalni, wbudowane lampy sufitowe, osobne kinkiety – każdą z opcji można znaleźć w kolorze złotym.
Jeśli pomieszczenie jest słoneczne, nie zapomnij o zasłonach: odcień metalu szlachetnego najlepiej prezentuje się na ciężkich zasłonach z fałdami.
Do dekoracji ścian w pobliżu stołu odpowiednie są obrazy w złotych ramach, a fartuch nad obszarem roboczym zostanie uzupełniony szynami ze złoconymi naczyniami. W kredensie lub na otwartych półkach zawsze odpowiednie są naczynia w kolorze złota lub z odpowiednim wykończeniem: piękny serwis do herbaty, tace, dzbanki do kawy.
Nowoczesna kuchnia ze złotymi elementami
Jako podstawę kolorystyczną zwykle zostaje wybrana biel lub czerń, a złoto może być reprezentowane tylko przez jeden, ale bardzo jasny szczegół: na przykład okap. Często jednak tych elementów jest dużo więcej we wnętrzu: lampy, uchwyty, nogi mebli, armatura.
Nie bój się złota – jeśli naprawdę lubisz ten metal, udekorowanie nim kuchni to świetny pomysł! Najważniejsze, żeby wiedzieć, kiedy przestać i nie przesadzać.
Zainteresował Cię ten artykuł zajrzyj na blog o wnętrzach.