Moda na hand made nie przemija. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób pragnie posiadać wszelkiego rodzaju przedmioty wykonane własnymi rękoma. Najpierw tyczyło się to produktów spożywczych, potem wszelkiego rodzaju ozdób i dekoracji, a teraz nawet kosmetyków.
Dlaczego zatem nie spróbować swoich sił w przygotowaniu mydła? Ten ekologiczny i naturalny kosmetyk będzie najlepszym wsparciem dla skóry, pomoże ją nawilżyć, a przede wszystkim nie podrażni z powodu wielu chemicznych i sztucznych środków, które stosują producenci. Jak zatem przygotować domowe mydło?
Potrzebne składniki do przygotowania mydła
Zanim rozpocznie się swoją przygodę z domowymi kosmetykami, wato zaopatrzyć się w niezbędne składniki, dzięki którym to zadanie będzie łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze.
Dzięki poniższym przedmiotom praca pójdzie sprawniej, a efekty będą bardziej satysfakcjonujące. Na pewno przydadzą się dwa garnki, najlepiej różne, lecz przynajmniej jeden z nich musi być wykonany ze stali nierdzewnej. Kolejny element to dwie szklane zlewki lub wykonane z polipropylenu. Warto także pomyśleć o drewnianej łyżce do mieszania i o wadze kuchennej. By zabezpieczyć własne dłonie, konieczny będzie zakup gumowych rękawic. Na oczy sprawdzą się okulary ochronne. Do wykonania samego mydła przyda się foremka i blender.
Zasady bezpieczeństwa podczas przygotowywania mydła
Cały proces przygotowywania domowego mydła jest całkiem prosty. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie jego wykonywania ma się do czynienia z wieloma żrącymi substancjami. Przede wszystkim mowa tutaj o ługu sodowym, który nie może mieć ze skórą żadnego kontaktu.
Trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednim oznaczeń wagi, czyli dostosowywaniu składników w gramach, a nie w mililitrach. Ważne jest również dokładne odmierzanie ilości i stosowanie wyłącznie świeżych składników. Kolejna zasada to odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym będzie się robić domowe mydełka. Jeżeli natomiast wspomniany ług trafi przypadkiem na skórę, ranę należy jak najszybciej przemyć i posmarować kremem, najlepiej grubą warstwą.
Prosty przepis na mydło
Poniższy przepis sprawdzi się w przypadku mydła twardego, które będzie jego efektem. Daje ono sporą ilość piany i świetnie nawilża skórę. Trzeba liczyć się jednak z długim czasem oczekiwania na całkowite stwardnienie masy. W przygotowaniu niezbędne okaże się 420 g oliwy z oliwek, a także 156 g olejku kokosowego. Trzeba także zaopatrzyć się w 24 g olejku rycynowego oraz 200 g wody. Ostatni składnik to 81 g NaOH.
Jak przygotować mydło?
Najpierw należy dokładnie odmierzyć składniki. Kolejno w kąpieli wodnej trzeba rozpuścić wszystkie tłuszcze i olejki, najlepiej w jak najniższej temperaturze. Następny krok to przygotowanie roztworu z NaOH i wody w zlewce. W tym celu dodaje się do zlewki wodę z NaOH i miesza łyżką.
Ważne, by przy tej czynności zachować zdwojoną ostrożność i rozwagę. Kiedy już mieszanka gotowa, trzeba będzie wszystkie składniki ochłodzić do temperatury około 28 stopni Celsjusza. Wtedy do mieszaniny tłuszczów można wlać roztwór i energicznie mieszać do chwili mocnego zgęstnienia masy.
Ostatni krok to dodanie ulubionych olejków eterycznych lub innych dodatków o przelanie masy do formy. W tym celu można posłużyć się także foremkami do babeczek. Mydło należy przykryć kocem i pozostawić do wyschnięcia na około 3-4 tygodnie.