Każdy, kto piecze zawodowo lub po prostu cieszy się swoją pasją we własnym domu wie, że wanilia ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe jest bardzo lubiana i bardzo często używana w cukiernictwie.
Wraz z szafranem i kardamonem należy do grupy najdroższych przypraw świata, dlatego częściej od lasek wanilii używany jest cukier waniliowy. Jednak, ze względu na swoją nazwę, jest on mylony z tańszym odpowiednikiem – cukrem wanilinowym. Pomimo, iż smakiem i zapachem przypomina wanilię, to w takim opakowaniu znajdzie się najwyżej wanilinę lub etylowanilinę.
Wanilina jest związkiem organicznym zawartym w wanilii, lecz pozyskiwanie jej ze źródeł naturalnych nie jest opłacalne dla producentów, ponieważ pokryłaby ona jedynie 0,3% światowego zapotrzebowania.
W związku z tym pozyskiwana jest w sposób syntetyczny, między innymi poprzez eliminację ligniny przy produkcji papieru. Może zatem szkodliwie wpływać na nasz organizm, doprowadzając na przykład do zapalenia skóry. Jak zatem zaoszczędzić zdrowie i pieniądze, jednocześnie pozwalając sobie na częstsze rozkoszowanie się smakiem wanilii?
Domowy cukier waniliowy
Naturalna wanilia jest o wiele bardziej aromatyczna i zdrowsza od jej sztucznych zamienników. Przeważnie jest używana jako przyprawa i kojarzona z wyrobami cukierniczymi. Jednakże, posiada również właściwości lecznicze. Jest zalecana przede wszystkim osobom cierpiącym na depresję, ponieważ poprawia samopoczucie, a przy tym niweluje stres, nerwy i ułatwia zasypianie.
Co więcej, używana jest jako składnik kosmetyków ze względu na jej przynależność do grupy przeciwutleniaczy, działając przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Stąd też jest częstym elementem kremów przecizmarszczkowych. Dla tych oraz innych jej właściwości, warto pokusić się o stworzenie własnego cukru waniliowego w swoim domowym zaciszu.
Potrzebne będą do tego:
– 1 szklanka drobnego cukru,
– 1 laska wanilii.
A samo przygotowanie wygląda następująco:
Pierwszym krokiem jest zblendowanie nasion wanilii z cukrem (kilka sekund w zupełności wystarczy). Powstały produkt należy przesypać do szczelnego pojemniczka, np. słoika, a następnie dodać do niego wydrążoną laskę, uprzednio przekrojoną na mniejsze części. Na koniec trzeba zamknąć pojemnik, a wszystko razem wstrząsnąć i odstawić.
W ten sposób cukier przesiąknie aromatem wanilii i po około tygodniu będzie gotowy do użycia. Przy większym zapotrzebowaniu można zwiększyć ilość składników, posługując się wskazanymi proporcjami. Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się zamienienie cukru na ksylitol.
Mleko waniliowe
Jest to rozgrzewający napój o działaniu wzmacniającym, polecany na chłodniejsze dni lub osobom pracującym, by uspokoić nerwy po ciężkim dniu. Świetnie nadaje się także na deser, albo poczęstunek dl a gości.
Aby go przygotować, należy zaopatrzyć się w następujące składniki:
-1 szklanka mleka,
-1 łyżeczka cukry waniliowego,
-kakao (opcjonalnie).
Jak przygotować mleko waniliowe?
Podgrzać mleko i rozpuścić w nim cukier waniliowy. Następnym krokiem jest spienienie napoju. Można to zrobić za pomocą spieniacza, bądź przelać do słoiczka i energicznie wstrząsać. Gotowe mleko należy wyporcjować i udekorować kakao lub według uznania.