Czy wiesz, że aż 30% pracujących Polaków wykonuje swoje zawodowe obowiązki w pozycji stojącej? Ta nie wpływa zbyt dobrze na postawę ciała oraz na stan kończyn dolnych. Aby przetrwać wiele godzin stojąc, warto wybrać odpowiednie obuwie. Jakie buty sprawdzą się najlepiej dla osób, które stoją w pracy? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Buty do pracy – aspekty praktyczne
Eksperci potwierdzają, że najlepsze obuwie do pracy w pozycji stojącej to takie, które “oddycha”. Należy wybierać buty z dobrej jakości materiału, w tym buty ze skóry naturalnej i z odpowiednimi wkładkami. Dodatkowe otwory w bucie pozwolą zaś zapobiegać nadmiernej potliwości stóp.
Obuwie musi być wygodne, a ich rozmiar dobrany należycie. Za duże będą spadać i obcierać, zbyt małe uciskać. Najlepiej sprawdzą się buty sportowe, chociaż wiadomo, że nie na każdym stanowisku pracy właśnie na takie można sobie pozwolić.
Szczególne znaczenie ma podeszwa butów. Powinna być elastyczna i sprężysta, ale niezbyt miękka. Dobrze sprawdzają się buty z piankowymi elementami.
Buty jako element formalnej stylizacji
Obuwie będą wpływać na wizerunek pracownika, należy dobierać je zgodnie z obowiązującym dress code w danej firmie czy patrząc na rodzaj zajmowanego stanowiska i typ realizowanych zadań zawodowych. O ile kelnerka w bistro może pozwolić sobie na założenie tenisówek, tak managerka banku powinna raczej stawiać na bardziej eleganckie buty.
Pamiętaj, że nie w każdej pracy sprawdzą się sportowe sneakersy czy trampki, szczególnie jeśli pracownik ma kontakt z klientem czy praca wymaga nieco bardziej formalnego stroju.
Bez względu na zasady obowiązujące w danej branży czy firmie, które dotyczą stosowanego ubioru pracowników, nawet do tych formalnych, a nawet eleganckich stylizacji można wybrać wygodne buty, które sprawdzą się podczas wielogodzinnego stania.
Najlepszą opcją są płaskie balerinki skórzane, niskie czółenka, mokasyny albo lordsy. Takie buty pasują do ołówkowych spódnic i garniturów, z powodzeniem można założyć je do biura, na firmowy bankiet czy służbową konferencję.
Obuwie wedle indywidualnych preferencji
Zawsze dobieraj buty do pracy stojącej indywidualnie. Zwracaj uwagę na kondycję kończyn dolnych, ewentualne schorzenia, jeśli takie występują. Pamiętaj, że praca stojąca bardzo często przyczynia się do powstawania żylaków, a złe buty niekorzystnie wpływają na krążenie i ciśnienie krwi. Co więcej, nieodpowiednie obuwie zawsze daje ogromny dyskomfort, a nawet może sprawiać ból, przez co pracownik staje się mniej wydajny.
Jeśli wybierzesz szpilki na wysokim obcasie, zawsze zadbaj o lepszą, wygodniejszą alternatywę. Buty na obcasie sprawdzą się dobrze, ale przez maksymalnie kilka godzin, a nie cały, aktywny dzień w pracy. Znacznie lepiej sprawdzi się obuwie na platformie.
Do pracy nigdy nie zakładaj butów nowych, nierozchodzonych, które mogą okazać się nie tylko niewygodne, ale przyczynią się do braku możliwości wykonywania zawodowych obowiązków. Stawiaj na optymalną wygodę, jakość wykonania butów, dopiero później na ich design.