Popularne kamery sportowe kojarzą nam się przede wszystkim z filmami z wakacji i nagraniami osób uprawiających różne sporty ekstremalne. Okazuje się jednak, że niewielka i poręczna kamerka sportowa tego typu może dobrze sprawdzić się również jako wideorejestrator do samochodu. Co łączy te dwa rodzaje kamer? Jakie ustawienia kamer sportowych pozwalają na ich wykorzystanie w samochodzie i jakie karty do kamery sportowej wybierać, by dobrze wykorzystać tę funkcjonalność?
Kamery sportowe i samochodowe – jakie podobieństwa je łączą?
Wideorejestratory – ze względu na dość wąski zakres ich użytkowania – są z zasady urządzeniami znacznie mniej zaawansowanymi technicznie niż nowoczesne kamery sportowe. Jeśli jednak nie chcesz kupować kolejnego sprzętu, kamera sportowa z powodzeniem może posłużyć Ci jako kamera samochodowa. Parametry, które są istotne w przypadku wideorejestratorów samochodowych, okazują się bowiem zbliżone lub nawet bardziej zaawansowane w kamerach sportowych.
W przypadku kamer samochodowych dobra rozdzielczość jest bardzo ważna – w razie incydentu na drodze pozwala na szybkie ustalenie istotnych szczegółów wydarzenia. W tym celu wystarczy możliwość nagrywania w jakości Full HD. Nie trzeba się o to martwić, sięgając po kamerę sportową: jej najnowsze modele korzystają już bowiem z bardziej zaawansowanej technologii 4K.
Skuteczna kamera samochodowa powinna też pozwalać na bezproblemowe nagrywanie nocne. W wideorejestratorach zwykle pojawiają się więc systemy podczerwieni, które sprawiają, że są one odporne na światła emitowane przez latarnie i inne pojazdy na drodze. Kamery sportowe np. GoPro nie są co prawda wyposażone w diody podczerwieni, ale jako sprzęt przystosowany do nagrywania w każdych warunkach – także w nocy – pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów.
Cechą charakterystyczną wideorejestratorów jest też nagrywanie materiałów wideo w zapętleniu. By było to możliwe przy użyciu kamery sportowej, należy uruchomić specjalny tryb Looping, w którym kamera nadpisuje najstarszą część zapisanych danych, gdy na karcie pamięci skończy się miejsce.
Karty pamięci do kamer samochodowych – jakie sprawdzą się najlepiej?
Wybór odpowiedniej karty pamięci do kamery sportowej zależy przede wszystkim od typu materiałów wideo, jakie zamierzamy nagrywać, i od warunków, w jakich będzie pracować kamera. Jeśli chodzi o karty pamięci do kamer samochodowych, najlepiej zdecydować się na modele o długiej żywotności i o wysokiej wytrzymałości w trudnych warunkach.
Godna polecenia wydaje się z pewnością karta pamięci Samsung High Endurance MicroSD, stworzona specjalnie z myślą o potrzebie stałego monitorowania sytuacji. Szybkość sekwencyjnego odczytu na poziomie 100 mB/s pozwala na sprawne przeglądanie nagranego materiału. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać warianty o różnej pojemności: 32 GB, 64 GB lub 128 GB.