Jeżeli pragnie się cieszyć pięknym ogrodem po zimie, jednak nie ma się czasu na coroczne zasiewanie oraz sadzenie roślin, można jeszcze przed zimą pomyśleć o kwiatach wieloletnich, które zimują w gruncie. To świetna alternatywa dla iglaków i roślin cebulkowych, czy krzewów wymagających osłaniania przed mrozami. Praca przy ogrodzie jest zajęciem całorocznym, dlatego osoby o ograniczonym czasie mogą skorzystać z roślin nie wymagających aż tak dużego zaangażowania, a i tak pięknie się prezentujących.
Kosaćce, czyli popularne irysy
To jedne z najczęściej pojawiających się na działkach kwiaty. Można je spotkać aż w 300 odmianach i w zależności od gatunku można stworzyć kompozycję, która będzie kwitła od wiosny aż do lata. Najczęściej polskie ogrody korzystają z piękna irysów żyłkowanych i bródkowych. Obie odmiany najlepiej czują się na nasłonecznionym stanowisku i tolerują glebę o obojętnym pH. Irys żyłkowany rozmnaża się prze podział cebulek, natomiast bródkowy należy do odmiany kłączowej.
Irysy najlepiej będzie zasadzić późnym latem lub bardzo wczesną wiosną. W każdej formie, czy to cebulki, czy kłącze nie można pojedynczych sadzonek stawiać zbyt blisko siebie. Ważne, by gleba dobrze przepuszczała wodę oraz składniki odżywcze dostarczane roślinie. Kiedy natomiast rośliny się ukorzenią, wtedy można podlewać je znacznie rzadziej. Na zimę wystarczy okryć irysy słomą.
Krzyżówka wielu roślin – liliowce
Dlaczego krzyżówka? Ponieważ z połączenia wielu gatunków powstał prezentowany rodzaj rośliny. Najlepszą lokalizacją dla tej rośliny będzie stanowisko z cieniem, jednak żyzne i wilgotne. Liliowce są mrozoodporne i mogą przetrwać nawet 30 lat w jednym miejscu. Nie ma także większych problemów z rozmnażaniem tych kwiatów, ponieważ wystarczy dokonać podziału karp wiosną albo na jesień. Liliowce są również bardzo dekoracyjne. Jako ozdoba ogrodu kwitną przez wiele miesięcy. Można zakupić odmiany 20-100 cm wysokości.
Jeśli chodzi o pielęgnację liliowców, wystarczy pamiętać jedynie o systematycznym podlewaniu i zadbać o to, by ziemia nie byłą zbyt zakwaszona. W ziemi zbyt wilgotnej korzenie mogą być podgryzane przez nornice, natomiast w zbyt suchej roślina zacznie tracić naturalną barierę ochronną, a to z kolei może spowodować jej obławę przez przędziorki.
Kwiaty do dużych przestrzeni – hosty
Te kwiaty potrafią zaimponować. Niezwykle okazałe, cieszą głównie właścicieli wielkich ogrodów, ponieważ na ich prawidłowy rozwój potrzebna jest określona przestrzeń. Roślina ta może bowiem osiągnąć nawet 2 metry wysokości, a na długich łodygach powstają piękne kwiaty w postaci kielichów w kolorach mieniących się od bieli po fiolet. Hosty potrzebują dostępu do żyznej i zakwaszonej ziemi. Jeśli trafi się na zbyt gliniastą ziemię, w tym celu warto dodać torf i nawóz, by nieco zmienić jej strukturę. Kwiaty te lubują się w nieco zacienionych stanowiskach.
Odporne na mróz – funkie
Funkie także pięknie się prezentują. Są całkowicie odporne na mróz, dlatego nie ma przy nich dużo pracy. Roślinę tą charakteryzują przede wszystkim ogromne liście w kształcie serca mieniące się wielobarwnie od bieli aż po niebieski. Korzystają jednak na jej liściach ślimaki, lecz oprócz nich żadne inne pasożyty nie atakują funkii. Funkia jest także odporna na zanieczyszczenie środowiska, dlatego można ją bez obaw sadzić również przy drogach.