Masło ghee to nic innego jak masło klarowane. Powstaje poprzez długotrwałe gotowanie na małym ogniu tłuszczu zwierzęcego i usuwanie szumowin w trakcie tego procesu. Jego głównymi i zarazem mocnymi cechami jest długa przydatność do spożycia oraz spalanie w wysokiej temperaturze.
Masło to jest już znane od tysiącleci. Jest chętnie używane w branży gastronomicznej, a polska kuchnia wręcz słynie z ciężkostrawnych potraw, chociaż tutaj masło klarowane nie jest zbyt znane. Bardzo ważne jest, by nie obciążać organizmu zbyt częstym spożyciem tłustych potraw. Można sobie w ten sposób tylko zaszkodzić, doprowadzając do różnych chorób, jak na przykład miażdżyca. Wystarcz jednak przeprowadzić ten prosty proces i masło staje się zdrowsze. Jak więc je stworzyć w domowych warunkach?
Czym jest masło ghee?
Najważniejszym faktem jest, iż jest to rodzaj masła klarowanego. Jeżeli chodzi o kraj jego pochodzenia, wywodzi się ono z Indii. W tamtejszych regionach jest tłuszczem szlachetnym używanym nawet w celach religijnych. Zgodnie z tradycją, wyrabiane jest z mleka krowiego i bawolego, a można je znaleźć niemal w każdym przepisie wymagającym tłuszczu.
Po powolnym gotowanie około 1 kilogramowego masła i odparowaniu z niego wody pozostaje około 700-800 g masła klarowanego, które zawiera ponad 99 % czystego tłuszczu. Początkowo posiada przeźroczystą barwę, z czasem staje się jednak żółte i tężeje.
Warto również dodać, że posiada orzechowy posmak.
Jak samemu zrobić masło ghee?
Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele ofert do kupienia, lecz nic nigdy nie zastąpi domowych wyrobów! Zadanie to jest proste chociaż zabiera trochę czasu. Aby jednak tego dokonać, należy rozpuścić w niewielkim garnku kostkę masła o dużej zawartości tłuszczu.
Trzeba pamiętać, aby robić to na małym ogniu. Podczas tego powolnego gotowania mogą pojawić się szumowiny. Należy więc je zebrać za pomocą łyżki lub sitka. Gdy masło uzyska zamierzoną barwę, kolejnym etapem będzie przelanie go do szczelnych pojemników.
Do czego używać?
Ghee ma szerokie zastosowanie kulinarne. Może być używane do pieczenia, duszenia, smażenia (nawet w głębokim tłuszczu), gdyż ma wyjątkową cechę – dymienie następuje dopiero przy temperaturze około 250°C.
Zatem nie wytwarzają się w nim szkodliwe związki tak jak w przypadku zwykłego masła. Ma bardzo bogaty, maślany smak i doskonale nadaje się do potraw, wydobywając z nich najlepsze aromaty i nadając im również lekko orzechowego posmaku. Warto więc używać go w kuchni jako zamiennika innych tłuszczy.
Przechowywanie
Dzięki powolnemu gotowaniu wysoka temperatura niszczy wszystkie bakterie obecne w maśle a ponadto zapobiega namnażaniu się kolejnych. Jest to bardzo dużą zaletą, ponieważ nie trzeba się martwić o termin ważności takiego masła. Jest on bowiem bardzo długi. W zależności od warunków, w jakich masło jest przetrzymywane, może on liczyć nawet 9-12 miesięcy.
Właściwości zdrowotne
Pomimo panującego przekonania, że każdy tłuszcz jest niezdrowy, należy wiedzieć i pamiętać, iż dla organizmu jest on tak samo ważny, jak na przykład witaminy. Warto jednak zadbać o to, by nie spożywać go zbyt często i wybierać jak najzdrowszy. Tutaj należy więc stwierdzić, że w tym rankingu to właśnie masło klarowane stoi na pierwszym miejscu. Nie podnosi bowiem cholesterolu oraz pomaga zapobiegać lub zwalczać niektóre choroby.