Mniszek lekarski może być również nazywany mniszkiem pospolitym, dmuchawcem bądź mleczem. Jest to roślina bardzo popularna, często uważana za uciążliwy chwast, lecz słynie również ze swych zdrowotnych właściwości. Jednak nie każdy wie, o jakie konkretnie właściwości chodzi.
Każda część mniszka wykazuje prozdrowotne działania na organizm. Dobrze jest się jednak tego dowiedzieć i od czasu do czasu dołączyć go do codziennego jadłospisu. Zatem, jakie cechy posiada i w jaki sposób można je wykorzystać?
Czym dokładnie jest mniszek pospolity?
Przynależy więc on do grupy roślin z rodziny astrowatych. Obszar występowania obejmuje głównie Europę Środkową. Jest to dziko rosnąca roślina o żółtych płatkach, którą każdego roku można spotkać w ogrodach lub na łąkach. W jego łodydze znajduję się biały płyn przypominający mleko, który w kontakcie ze skórą, farbuje ją na żółto. Stąd też wzięła się wszystkim znana nazwa „mlecz”. Mniszek można także nabyć w sklepach zielarskich w formie suszonej.
Właściwości zdrowotne
Mniszek, uznawany przez niektórych za problem, nie bez bez przyczyny posiada w nazwie słowo „lekarski”. Stało się tak dlatego, że wykazuje on wiele interesujących i korzystnych zastosowań. Roślina ta jest bogatym źródłem witamin i składników odżywczych, między innymi witaminy A, C, D, E, K oraz te z grupy B, ponadto zawiera potas, żelazo, magnez, wapń, garbniki, kwas foliowy i wiele innych składników odżywczych. Rzadko ktokolwiek zdaje sobie sprawę, jak zbawienny wpływ na zdrowie może mieć ta roślina. Powodów jest ogrom, a sytuacji, w których można zastąpić lekarstwa domowymi sposobami, również nie brakuje.
Po pierwsze, roślina ta jest zalecana dla osób z problemami układu pokarmowego. Równocześnie wspiera także wątrobę. Powinna też gościć w domach osób odchudzających się. Przygotowany z niej napar oczyszcza bowiem organizm z toksyn i pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Wpływa więc na normalizację całego procesu trawienia.
Kolejną rzeczą jest pomoc przy dolegliwościach związanych z chorobami układu moczowego. Wszystko za sprawą właściwości moczopędnych mlecza. Jest to o tyle pożyteczniejsze, że wraz z moczem nie są wydalane z organizmu potrzebne składniki. Co więcej, mniszek lekarski poleca się również osobom z kamicą nerkową lub chorujących na częste infekcje.
Ten naturalny lek jest bardzo przydatny w okresie jesienno-zimowym, czyli gdy najczęściej dopada nas grypa lub przeziębienie. Dzięki zawartości odpowiednich witamin, wzmacnia on odporność. Najlepiej jest go jednak stosować zapobiegawczo.
Warto także przedstawić mocne strony omawianej rośliny osobom lubiącym dbać o swój wygląd, zwłaszcza metodami naturalnymi. Oprócz zastosowań leczniczych, mniszek pospolity wykorzystywany może być także w kosmetyce. Najbardziej może cieszyć fakt, iż pomaga zwalczyć trądzik, nie podrażniając przy tym skóry. Poza tym przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne, poprawia koloryt skóry, ujędrnia, oczyszcza, a skóra jest gładka i nawilżona.
Chciałoby się powiedzieć, że jest to lek na wszystko, lecz należy pamiętać, iż są przypadki, kiedy nie należy stosować naparów z mniszku, jak na przykład wrzody.
Przepis na napar z mniszka lekarskiego
Wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników, by wykonać napar z mniszka. Są to: garść kwiatów mniszka i około 1-1,5 litr wrzącej wody. Co do przygotowania, kwiaty należy dokładnie umyć i zalać wodą. Parzyć należy około 10 minut. Po tym czasie można przelać napar przez sitko. Zalecana dawka to 0,5 szklanki, 2-3 razy dziennie.