Bateria podtynkowa to coraz częstszy wybór osób urządzających swoją łazienkę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jej wprowadzenie w ścianę wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie zawsze i nie wszędzie można zastosować baterie podtynkowe, a ich obecność często planuje się już na etapie przygotowywania projektu danej łazienki. Poniżej wskazujemy na najważniejsze sprawy praktyczne związane z montażem i użytkowaniem baterii podtynkowej. Dowiesz się jakie korzyści płyną z jej wyboru oraz dlaczego warto decydować się na taki typ baterii łazienkowych.
Montaż baterii podtynkowej – krok po kroku
Do zamontowania baterii podtynkowej konieczne jest dysponowanie odpowiednimi otworami w ścianie, przez które przeprowadzisz wszystkie istotne elementy montażowe. W odróżnieniu od baterii natynkowej modele podtynkowe skrywają większość swoich przyłączy wewnątrz ściany. Ponad jej powierzchnię wystaje zazwyczaj wyłącznie wylewka oraz uchwyty lub pokrętła uruchamiające upływ wody. Niekiedy też ponad poziom ściany wystają niektóre elementy korpusu lub inne fragmenty całego układu. Dzięki temu większość baterii pozostaje niewidoczna dla osób wchodzących do łazienki, a sama bateria wygląda bardziej elegancko i atrakcyjnie.
Baterie podtynkowe stosuje się przede wszystkim w obsłudze umywalek i wanien, a niekiedy także w kabinach prysznicowych i bidetach. Wśród oferowanych baterii znajdziesz setki rozmaitych modeli, różniących się sposobem wykończenia, typem powierzchni, stosowanymi w produkcji materiałami, rozmiarem oraz innymi cechami. Baterie pasujące do Twoich sprzętów sanitarnych znajdziesz pod linkiem: https://elazienki.pl/grohe/k/baterie/podtynkowe/.
Najpopularniejszym wyborem są baterie podtynkowe jednouchwytowe. Sterowanie nimi przebiega sprawnie i z łatwością. W przypadku modeli wyposażonych w dwa uchwyty masz możliwość oddzielnego sterownaia wodą ciepła i zimną, co niekiedy okazuje się mniej komfortowe.
Najważniejsze zalety z wyboru baterii podtynkowej
Wybierając baterię platynową, możesz spodziewać się lepszych efektów aranżacyjnych. Baterie nie będą szpecić ściany ani urządzeń sanitarnych, a ich oczyszczenie będzie przebiegać szybciej i sprawniej. W konstrukcji modeli podtynkowych znajduje się mniej wgłębień, rowków oraz innych miejsc, w które z łatwością wynikałby brud. Utrzymanie powierzchni baterii w stanie połyskliwym jest bardzo proste.
Kolejną zaletą jest ograniczone zużycie wolnej przestrzeni. Baterie podtynkowe zajmują mniej miejsca, a tym samym są zalecane do stosowania w łazienkach o małej powierzchni. Również w przypadku wanien i umywalek o niedużym rozmiarze warto stosować modele podtynkowe.
Wśród korzyści praktycznych znajduje się także łatwe sterowanie oraz wysoki poziom funkcjonalności. Modele podtynkowe rzadziej ulegają uszkodzeniom i awariom. Są odporne na oddziaływania, które mogłyby zaszkodzić standardowym modelom natynkowym. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniach typu mechanicznego, które prowadzą do zerwania złączy lub naruszenia konstrukcji korpusu.