Świadomość odpowiedniego komponowania swoich posiłków, a także wyboru właściwych składników to wciąż rozrastająca się wiedza w tej tematyce. Moda na zdrowy styl życia również popularyzuje poszukiwanie najlepszych sposobów na to, by żyć w zgodzie ze swoim organizmem i jak najbardziej naturalnie.
Dlatego również pojawił się temat szkodliwego działania pszenicy używanej w nadmiarze. Oczywiście popadanie ze skrajności w skrajność w niczym tutaj nie pomoże. Najlepiej będzie znaleźć możliwe zdrowe alternatywy dla tego rodzaju produktu.
Czym zatem można zastąpić mąkę pszenną?
Najbardziej pod ręką – skrobia ziemniaczana
Wciąż skrobia ziemniaczana nie jest odpowiednio doceniana. A przecież dawniej wykorzystywano ją znacznie częściej, niż dotychczas. Mąka ziemniaczana nie posiada w sobie żadnej zawartości glutenu, o który tutaj najbardziej chodzi. Ma za to aż około 80% skrobi, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę zagęszczającą zupy, sosy, ale także domowej roboty kisiele i budynie.
Inne ciekawe alternatywy
Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o mące gryczanej. O tego rodzaju kaszy wszyscy z pewnością słyszeli, ale mąka? Jak najbardziej tak. Nie jest ona jeszcze zbyt popularna, ale warto o niej pomyśleć chociażby ze względu na dużą zawartość białka, przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego i witamin z grupy B. Taką mąkę można przygotować samodzielnie.
Wystarczy blenderem lub młynkiem do kawy potraktować kaszę gryczaną. Powstała mąka sprawdzi się w takich wypiekach, jak chleby i naleśniki. Smakuje również w wydaniu kluskowym i makaronowym.
Ciekawą propozycją może być także mąka migdałowa. Bogata w witaminę E oraz białko jest uważana za świetny produkt odmładzający. Migdały są bardzo sycące i treściwe, dlatego wystarczy je zmiksować, by zawsze mieć pod ręką świeżo zmieloną mąkę do wypieku pieczywa oraz ciast.
W kuchni sprawdzi się również mąka owsiana. Wykonana z owsa bogatego w błonnik dzielnie wesprze pracę jelit i całego układu trawiennego. Co więcej, poprawi również perystaltykę jelit. Proponowana mąka posiada także inne cenne wartości odżywcze w postaci wapnia, minerałów oraz witaminy E. Ważną wiadomość dla osób stosujących dietę bezglutenową będzie na pewno fakt, że płatki owsiane, z których uzyskuje się mąkę, występują także w wersji bez glutenu. Mąka owsiana do dobra alternatywa w przypadku ciast, ciasteczek i chleba.
Jeżeli wciąż będzie się poszukiwało najlepszej dla siebie alternatywy, zawsze można pomyśleć o skorzystaniu z mąki kokosowej. Jest to oczywiście sproszkowana forma orzecha kokosowego, który jest o tyle cenny, że nie zawiera w sobie glutenu, a co więcej – skutecznie wspiera dietę o niskiej zawartości węglowodanów. Jeżeli natomiast chodzi o diabetyków, mąka kokosowa nie przysparza żadnych dodatkowych problemów zdrowotnych w postaci niespodziewanych i nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Warto na mąkę kokosową spojrzeć przychylnym okiem chociażby ze względu na dużą zawartość błonnika.
Ma ona lekko słodkawy posmak, dlatego najlepiej będzie komponowała się z innymi składnikami w ciastach i omletach.