Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome, PMS) to zespół subiektywnych i obiektywnych choroby, które są zwykle w drugiej fazie cyklu, znikają w chwili rozpoczęcia a w wysokim stopniu utrudniają aktywność życiową kobiety. Głównymi sygnałami zespołu napięcia przedmiesiączkowego są silny kłujący ucisk w nadbrzuszu oraz drażliwość nerwowa czy zmiany nastroju.
Sygnały PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, określany u nas także PMS-em, od angielskiej nazwy Premenstrual Syndrome, obejmuje niemal 300 symptomów, także psychicznych, jak także somatycznych. Do najpopularniejszych należą: rozdrażnienie, nieuzasadniony gniew, agresja, drażliwość, smutek, stany depresyjne, płaczliwość, spadek samooceny, nadwrażliwość piersi, odczucie zatrzymania wody w systemie, problemy jelitowe (biegunki, zaparcia), wykwity skórne, uciski stawów, głowy, zmęczenie. I 285 innych możliwości. Repertuar symptomów PMS nie jest trwały, zestaw może się zmieniać co miesiąc, zmienne jest też nasilenie poszczególnych objawów. Kobiety, u których przeważają komponenty psychiczne na tyle wielkie, że w skrajnych wypadkach utrudniają normalne życie i pracę, należą być może do tych 2-6% pacjentek będących na przedmiesiączkowe rozciągnięcie dysforyczne (ang. Premenstrual dysphoric disorder (PMDD)). Dysforię cechuje się jako przeciwieństwo euforii, jednak dla kobiet wiedzących o czym mowa, brzmi to jak cyniczny żart.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – leczenie
Jeśli na kilkoro dni przed miesiączką zaczynasz czuć nieprzyjemne wyniki zmian hormonalnych, zamiast być w coraz większe zdenerwowanie, naucz się je łagodzić, a chociażby im zapobiegać. Leczenie PMS jest przede wszystkim objawowe a w zależności od dominujących choroby łączy się odpowiednie środki. By nie zwiększać opisanych objawów, zajmuje się przede wszystkim ograniczenie spożycia soli kuchennej w tym okresie. Paradoksalnie ulgę daje wypijanie właściwej ilości wody. Najlepiej, aby była to niegazowana woda mineralna, wypijana w sum blisko dwóch litrów dziennie. W dobrych przypadkach warto pomyśleć wykorzystywanie środków moczopędnych. W aptekach i sklepach zielarskich nabyć można również mnóstwo mieszanek ziołowych działających lekko moczopędnie. Ich picie wspiera usuwanie z organizmu nadmiaru wody. Bo jednak odwodnienie systemie jest stanem bardzo niebezpiecznym, zagrażającym zdrowiu, oraz w skrajnych przypadkach chociażby życiu, wykorzystywanie każdego tego sposobu środka lepiej wcześniej skonsultować z lekarzem. Można zdecydować się także na wprowadzenie do kuracji owoców, które wykazują funkcjonowanie moczopędne, np. arbuza. Natka pietruszki dodawana do kanapek czy dań obiadowych wykazuje podobne wartości. Warto także usunąć z kuracji już na kilka dni przed miesiączką wszystkie słodkości czy napoje alkoholowe. Zdecydowanie lepiej przy zespole napięcia przedmiesiączkowego sprawdzi się dieta lekkostrawna, niezawierająca tłustych, smażonych dań oraz artykułów wzdymających.