Zmaksymalizuj swoje szanse na dobrą pracę

Każdy, kto poszukuje zatrudnienia przyzna, że nie jest to zadanie proste. Wymaga cierpliwości, zaangażowania i aktywności a także umiejętności wykorzystywania dostępnych narzędzi ułatwiających znalezienie pracy.

Jeśli jesteś osobą poszukującą pracy, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że tradycyjne metody nie są już tak skuteczne. Wraz z rozwojem technologii znacznie wzrosła rola Internetu jako narzędzia pomocnego procesie poszukiwania pracy. Liczne serwisy pracy oferują nie tylko ogłoszenia pracodawców, ale także wiedzę z zakresu rynku pracy. Oczywiście bardzo ważne jest przeglądanie aktualnych ofert pracy, jednak by zdobyć etat, należy wykazać się dużo większą aktywnością.

Zaplanuj wszystko dokładnie

Zanim rozpoczniemy przeglądanie ofert pracy warto dokonać rewizji własnych potrzeb oraz oczekiwań względem nowego stanowiska. Podstawą tego procesu jest odpowiedź na pytanie, co chcielibyśmy robić? Być może dotychczasowa praca nie przynosiła nam satysfakcji i jest to odpowiedni moment na przekwalifikowanie się. Własne potrzeby należy zestawić z posiadanymi umiejętnościami, doświadczeniem i predyspozycjami. Czy mamy odpowiednie kwalifikacje, by pracować na wymarzonym stanowisku? Być może trzeba się dokształcić? Taka wiedza pozwala przekierować nasze działania na właściwe tory i rozpocząć poszukiwanie pracy. Z artykułu zamieszczonego w serwisie „infogliwice.pl” – możesz dowiedzieć się „gdzie dziś najlepiej szukać pracy?”.

Stwórz profesjonalne dokumenty aplikacyjne

Curriculum Vitae jest informacją dla rekrutera o tym, czy mamy wystarczające kwalifikacje do pracy na stanowisku, o które się ubiegamy. Warto zadbać, by dokumenty aplikacyjny nie tylko spełniały obowiązujące standardy, ale były atrakcyjne wizualnie. Życiorys powinien być w miarę możliwości zwięzły i czytelny. Pamiętajmy, że wszystkie dane w nim zawarte muszą być zgodne z prawdą. Wiele osób poświęca w CV wiele uwagi wykształceniu, doświadczeniu zawodowemu, ukończonym kursom. Marginalizuje jednoczenie znaczenie kompetencji miękkich. Komunikatywność, odporność na stres, cechy przywódcze czy umiejętność pracy w zespole lub zarządzania nim są równie istotne co posiadane kwalifikacje. W CV nie powinno zabraknąć wzmianki o naszych zainteresowaniach czy pasjach.

Zaprezentuj się online

Nasz wizerunek ma duże znaczenie. Potrafi znacząco wpłynąć na wywarcie pierwszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powinniśmy zaprezentować się jak najlepiej, by zyskać w oczach osób zajmujących się naborem do pracy. Menadżerowie ds. HR często korzystają z mediów społecznościowych w celu sprawdzenia kandydatów. Nasza marka własna może być kształtowana miedzy innymi za pomocą takich serwisów jak: LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram oraz platformy lokalne. Dobrym pomysłem może być także stworzenie swojej strony internetowej i własnego portfolio, co w niektórych specjalizacjach jest nawet niezbędne.

Nie rezygnuj z postanowień

Jeżeli zawsze chcieliśmy pracować w wybranej firmie, to zróbmy wszystko, by tak się stało. Warto zatem dowiedzieć się możliwie najwięcej na jej temat. Nawet, jeśli firma nie prowadzi aktywnej rekrutacji, to warto nawiązać kontakt z pracownikiem tego przedsiębiorstwa, by móc przekazać mu dokumenty aplikacyjne. Informacje o popularnych zawodach przeczytasz w polecanym artykule.

Znalezienie idealnej pracy leży w zasięgu ręki, choć trzeba się wykazać zaangażowaniem i pomysłowością, by ją zdobyć. Nie zniechęcajmy się po pierwszych niepowodzeniach. Jeśli trzeba, bierzmy udział w kursach i podnośmy kwalifikacje. Każda aktywność przybliży nas do podpisania umowy o pracę.