Kuna jest na ogół łatwym zwierzęciem do złapania. Chociaż nie jest tak ufna jak piżmak, nie jest tak ostrożna jak lis. Żywołapka na kuny jeszcze bardziej wszystko upraszcza, ale prawdziwym wyzwaniem, jeśli chodzi o jej złapanie jest podróżowanie do odizolowanych siedlisk i zlokalizowanie konkretnych terytoriów tych ssaków. Są jednak z natury ciekawskie – co zapewni, że na pewno zajrzą do umieszczonej przez Ciebie żywołapki na kuny, szczególnie jeśli użyjesz odpowiedniej przynęty.
Ten artykuł służy do przekazania podstawowej wiedzy na temat łapania kuny.
Umieszczenie żywołapki na kuny – wybór lokalizacji
Chociaż wspomniano wcześniej, że lokalizowanie terytorium kuny jest wyzwaniem, w rzeczywistości jest to bardziej żmudne niż trudne. Z racji tego, że kuny wolą pojedyncze i wysokie lasy iglaste, będziesz musiał trochę się wysilić, aby znaleźć to, czego szukasz. Ścieżki którymi podążają kuny można łatwo pomylić z tymi od innych zwierząt, więc należy przyjąć inne podejście – śledząc jej potencjalną zdobycz.
Kuny naprawdę lubią mięso wiewiórek – a szczególnie tych sosnowych. Więc wszystko, co musisz zrobić, to spacer po lesie w poszukiwaniu sosnowych drzew ze zniekształconymi i poszarpanymi korami i szyszkami, które zaśmiecają ziemię wokół nich. Obszar ten jest wyraźnie zasiedlony przez wiewiórki sosnowe i dlatego jest idealnym miejscem do ustawienia żywołapki na kuny.
Wybór pułapki na kuny
Podczas łapania kuny masz zasadniczo dwie możliwości – łapiesz ją na ziemi lub nad ziemią. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Uwięzienie kuny nad ziemią wymaga specjalnego zestawu do zakupienia w specjalistycznych sklepach. W każdym bądź razie – cokolwiek nie wybierzesz żywołapka na kuny daje najlepsze wyniki – szczególnie jeśli wolisz schwytać zwierzę żywe ponieważ kuna nie jest zbyt płochliwa.
Pamiętaj tylko, aby sprawdzać wszystkie swoje pułapki tak często, jak to tylko możliwe, najlepiej raz dziennie, aby uniemożliwić uwięzionej kunie przekształcenie się w darmowy posiłek dla pobliskich drapieżników.
Co jeszcze? Wybór przynęty!
Choć kuna ma dość szeroką i zróżnicowaną dietę, jedną przynętą, która wydaje się być bardziej skuteczna niż większość, jest drób, zatem żywołapka na kuny z konkretnym kawałkiem tego mięsa sprawdzi się naprawdę dobrze. Korzystanie z żywej przynęty zwykle nie jest warte kłopotów, ponieważ kuny nie są zbyt agresywnymi drapieżnikami. Choć oczywiście, jeśli chcesz poeksperymentować – nic nie stoi na przeszkodzie. Zawsze warto też zasięgnąć porady u bardziej doświadczonych w temacie osób.